Yazılım Kalite Güvencesi ve Testi 1. Kısa Sınav Cevapları

C1. Gereksinimlerine daha fazla yaklaşan ve bu gereksinimleri müşterinin istek ve ihtiyaçlarını karşılayan yazılım daha kaliteli bir yazılımdır.

C2. -Yazılım yaşam döngüsünde bir hata gereksinim analizinde farkedilmesi durumunda bir birim maliyete sahipken, aynı hata bakım aşamasında farkedilmesi yüz birim maliyet gerektirir.

-Yaşam döngüsünde fazlar ilerledikçe hatanın maliyeti artar. vb tüm cevaplar doğru kabul edilmiştir.

C3. Her olgunun kendi spesifikasyonlarına uygun olarak inşa edilmesini sağlamak doğrulamadır.

C4. Bir yazılım mühendisi, belirli bir anda ya bir olgu üretir, ya bunu doğrular veya tamamlanmış olgusunu geçerler ifadesi doğrudur.

C5.Kalite takımının yapısı, denetlemelerin tanımlanması ve bunların nasıl oluşturulduğu konularındaki görevleri  Yazılım Kalite Güvencesi Planından yararlanarak gerçekleştirirsiniz. IEEE-730-2002.

C6. Kalite Güvence > Kalite Kontrol > Test

C7. Kaliteli yazılım üretmenin maliyeti, düşük kaliteli yazılım üretmenin maliyetinden daha yüksektir ifadesi Yanlış bir ifadedir. (Ders slaytlarına bakınız).

C8. Geleneksel Yöntemler: Müşteriler ne istediğini iyi bilir. Geliştiriciler neyi, ne şekilde üreteceklerini iyi bilir. Bu yol boyunca hiç birşey değişmeyecektir.

Çevik Yöntemler: Müşteriler ne istediğini keşfeder. Geliştiriciler neyi nasıl üreteceğini keşfeder. Bu yol boyunca bir çok değişiklik yapılabilir.

C9.  a) Güvenilirlik  b)Ekonomiklik  c) İşletim Sürekliliği   d) Kullanım Kolaylığı  e) Sağlamlık      f) İşlevsellik   g) Doğruluk  h) Verimli Çalışma  ı) Korunmalı Olma

C10. -Bir geliştirme aşamasının belirtilen ürün gereksinimlerini karşılayıp karşılamadığını belirlemek için bir geliştirme aşamasının (gerçek nihai ürün değil) ürünlerin değerlendirilmesi süreci. Doğrulama.

-Ürünün gerçekte kullanıcının ihtiyaçlarını karşıladığından ve özelliklerin doğru çıktığından emin olmak. Başka bir deyişle, ürünün amaçlanan ortama yerleştirildiğinde kullanım amacını yerine getirdiğini göstermek. Geçerleme.

-Belirlenen iş gereksinimlerini karşılayıp karşılamadığını belirlemek için geliştirme sürecinde veya sonunda yazılımın değerlendirilmesi süreci. Geçerleme.

-Ürünü doğru inşa ediyor muyuz? Doğrulama.

-Doğru ürünü mü inşa ediyoruz?   Geçerleme.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

− 1 = 2