Bilgi Sistemleri Dersi Özelinde 2017-2018 Güz Yarıyılının Hülasası

Kıymetli öğrenci arkadaşlarım;

Bu başlık altında acizane ciddi emek verdiğimi düşündüğüm 2017-2018 güz yarıyılı hakkında birşeyler yazmak istedim. Ciddi destek verip takip eden arkadaşlarımızın da sayesinde aktif olarak aşırı bir paylaşım yapılmamasına rağmen sitemiz yıllık kırkbinden fazla tekil ziyaretçi sayısına ulaşmıştır. Bilindiği gibi sayfamda aktif olarak yürüttüğüm dersler ile ilgili paylaşımlar yapmaktayım. İlk dönem Ağ Sistemleri, Bilgi Sistemleri ve Güvenliği ile Yazılım Kalite Güvencesi ve Testi derslerini yürütmüştüm. Üç çeşit ders yürütüyor olmak ciddi bir zaman ve emek işi gerçekten.

Mümkün olanın en iyisini sunmak ve öğrencilerimizi her zaman daha iyiye, en iyiye yönlendirmek adına elimizden geldiğince emek verdiğimiz bir dönemin sonunda beklentim sadece ve sadece “araştırmayı bilen”, “öğrenmeyi öğrenmiş”, “mühendisce yaklaşım yeteneğine haiz olan” mühendis adaylarımıza farklı bir bakış açısının kazandırılmasıydı. Bu düşünceyle bir öğrenci kardeşime bile en ufak bir yarar sağlayabildiysem ne mutlu bana!

Unutulmaması gereken, kırılma noktası olabilecek; etik-moral ve teknik açıdan en fazla emek sarfetmeniz gereken bir dönem bitirdiniz. Aynen bu şekilde maksimum düzeyde emek gerektiren bir dönemin de eşiğindesiniz. Sizi en fazla zorlayan, daha doğrusu(salt zorlamanın ya da zor olmanın ötesinde) en fazla araştırmaya sevk eden ders, o ders için çabaladığınız, öğrendiğiniz, yaptığınız kadar ilerideki hayatınıza yön verecek derstir. Bu anlamda uğruna araştırma dahi yapmadığınız, bir klasör oluşturup vay be! bu alanda şunlar yapılmış diye inceleme zahmetine girmediğiniz bir dersin size meslek hayatınızda hiçbir katkısı olmayacaktır. Bu şekilde geçilen her ders ilerde zaman kaybı olarak sizlere geri dönecektir! (Yapılan basit araştırma ödevleri, incelemeler ve karşılaştırmaları gözünüzde büyütüp, öğrenci psikolojisi ile “Ne yani! Geçmek için uzaya mekik mi fırlatmamız gerek! diye yorumladığınızı duyar gibiyim!!!”. İkinci dönem bu mekik projeleri için bolca uğraşacaksınız. Buna şimdiden hazırlıklı olun!)

Yazılım piyasasındaki en büyük kaoslardan ve etik-moral sorunlarından birisi de aidiyet veya sorumluluk duygusu dediğimiz olgunun mühendis ya da mühendis adaylarımızda malesef tam olarak yerleşememiş olmasıdır. Bu sebeple piyasada projeler yürütülürken ekip yapıları çatırdamakta hatta dağılmakta, ekibe yeni gelen kişilerin adaptasyon problemleri sebebiyle projeler zamanında bitmemekte, kurumsal ya da kişisel verilerin korunmasına, bilgi güvenliğine riayet edilmemektedir. Mesleğine ve mesleğinin gerektirdiği etik normlarına uzak olan adaylar, piyasada tutunma noktasında ciddi sıkıntılar yaşamaktadır.

Etik normlar ve meslek kurallarının öğrenileceği yer elbette ilk olarak fakültedir. Bu anlamda her öğrenci kardeşimiz dersler ve derslerde/laboratuvarlarda birebir muhatap oldukları hocaları başta olmak üzere bir şekilde ilişki kurdukları tüm bölüm/fakülte üyelerine karşı ahlaki hassasiyetleri gözeterek davranmalıdır. Bu bağlamda;

– Başvuru durumlarında, son tarih uyarılarına dikkat edilmeli,
– Belge teslimleri eksiksiz, tutarlı ve zamanında yapılmalı,
– Emek, lisans ve telif haklarına saygılı olunmalı,
– Maillerde veya sosyal medya kullanımlarında saygı-sevgi kuralları çiğnenmemeli,
– Öğrenci görüşme saatleri dışında görüşme isteniyorsa mümkünse randevu talep edilmelidir. Liste uzayıp gider…

Unutulmaması gereken bir başka nokta; IEEE’ye kaydınız için kimseyi bu kadar istekli göremeyebilirsiniz (mümkün değil göremezsiniz demeyeyim 🙂 beeeeeelki görürsünüz kim bilir!!! ).

Kendi çabalarımla üç çalışma ürettiğim bir dönemde ekstra üç çalışma daha üretmeme yardımcı olan öğrenci arkadaşlarıma tebrik ve teşekkürlerimi sunuyorum. Onlar kendilerini biliyorlar zaten. Kendilerini bilen bir diğer grup ise söz verdikleri halde türlü gerekçelerle (bahane demiyorum yanlış anlaşılmasın!!!) dökümanlarını yetiştirme zahmetinde bulunmayan arkadaşlarımızdır. Kendini bilen bilmeyen tüm arkadaşlarımıza son bir söz olarak “Hiç bilenlerle bilmeyenler bir olur mu?” Ancak akıl sahipleri öğüt alırlar” ayeti ile cevap vermiş olayım!
2017-2018 bahar yarılının hayırlı olmasını dilerim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

12 − 3 =