Yazılım Tasarım ve Mimarisi Dersi için Proje Önerileri-3

Proje Adı: Siber Güvenlik Sistemleri

Siber güvenlik, bilgi güvenliğinden operasyon güvenliğine ve bilgisayar sistemlerinin güvenliğine kadar birçok farklı kavramı kapsar. Siber güvenlik aynı zamanda farklı hedef kitleleri için farklı anlamlara gelir. Bireyler açısından bu kavram güvenli hissetmek, kişisel verileri ve gizliliği korumak demektir. Kurumlar açısından siber güvenlik, işle ilgili kritik öneme sahip işlevlerin kullanılabilir olmasını, operasyon ve bilgi güvenliği sayesinde gizli verilerin korunmasını sağlamak demektir. Hükümetler açısından ise vatandaşların, kurumların, kritik altyapının ve devlete ait bilgisayar sistemlerinin saldırılara ya da verilerin çalınmasına karşı korunması anlamına gelir. Tanımlar farklı olsa da, siber güvenlik bireylerin, kurumların ve hükümetlerin bilgi işlem hedeflerine güvenli, özel ve güvenilir bir şekilde ulaşmalarına olanak veren ortak etkinlikleri ve kaynakları ifade eder.

Günümüzde siber ve internet kelimeleri hayatımızda oldukça önemli yer edinmiştir. İnternet şu anda milyarlarca insanı birbirine bağlıyor ve her geçen gün insan için bir adım daha önemini artırıyor. Dünyanın her yerinden haber almaya ve haber göndermeye yarayan internet kullanıcıları da gün geçtikçe artıyor. Her kıtada internet kullanımı mevcut. İnternetin ulaşmadığı ülkeler teknolojik anlamda geri kalmış olarak adlandırılıyor.

Bu proje önerisinde Siber Güvenliğin Kritik Altyapı/E-devlet/Büyük Bilişim sistemleri için sağlanması amaçlanmaktadır. Bunun için önerilecek sistemler hem simülasyon hem de gerçek ortamda denenerek test edilecek düzeyde olmalıdır. SIEM sistemler, Saldırı tespit ve engelleme sistemlerinin kurumsal bilgi güvenliği açısından diğer bileşenlere hizmet verecek şekilde entegrasyonu vb projeler bu kapsama girmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

+ 44 = 48