Nesne Tabanlı Programlama

Bahar yarıyılı Nesne Tabanlı Programlama dersi ile ilgili paylaşımlar bu kısımdan yapılacaktır. Bu dersi hem tekrar hem de ilk kez alan arkadaşlar, önerilen dönem projelerinden birini seçip belirtilen tarihe kadar yapmak zorundadırlar. Gerçekleştirilen ödevler ayrıca raporlanacaktır. Ödev değerlendirilmesi (rapor+uygulama)/2 şeklinde yapılacaktır. Raporun değerlendirilmesinde ise rapor içeriğinin özgünlüğüne göre puan verilecektir.

Ayrıca laboratuvar ortamında belirli küçük uygulamalar yapılıp laboratuvar sorumlusu öğretim üyesine teslim edilecektir.

NESNE TABANLI PROGRAMLAMA DÖNEM ÖDEV ÖNERİLERİ

 1. Staj Takip Sistemi: Okul dışında staj yapan öğrencilerin staj bilgilerinin tutulduğu otomasyon.
 2. Bölüm Demirbaş Takip Sistemi: Bilişim Teknolojileri alanında bulunan bilgisayar sarf malzemeleri ve demirbaşların takibini yapabileceğimiz program tasarımı.
 3. Ek Ders Ücreti Hesaplama Programı: Bölüm derslerinin yer aldığı bir ek ders ücreti hesaplama programı.
 4. Soru Havuzu Oluşturma ve Sınav Kağıdı Oluşturma Programı: Üniversite Soru Bankası Oluşturma ve pdf şeklinde sınav kağıdı oluşturma
 5. Tarih Mekanlar Akıllı Şehir Rehberi: Şehre yönelik güzel tarihi ve turistik yerleri, yemekleri vb. özellikleri tanıtan uygulama.
 6. Türkçe Metin Özetleme Sistemi: Bilgisayara indirilmiş makalelerin tümünü okuma zorluğunu ortadan kaldırmak amacıyla, bir metin özetleme yazılımının geliştirilmesi ve referans oluşturma programı
 7. Akıllı Öneri Sistemi: Konferans, çalıştay, sempozyum gibi etkinliklerin yer aldığı aklıllı bir web sayfası tasarımı. Üyelik sistemi ile çalışan sistemde kullanııclardan alınan bilgilere ve etkinliği giren kişi ya da kurumun girdiği etkinlik bilgilerine bakarak, aralarında eşleştirme yapıp öneri getiren bir site tasarımı.
 8. Akademik Analiz Sistemi: Bilimsel yayınlara atıf analizi, bilimsel yayınlara ait atıf graf veriyapısı oluşturmak ve birbirine benzer yayınları analiz etmek.
 9. Haber Sitelerinde Yer Alan Haberlere Başlık Atanması: Bu proje ile sizden istenen haberler üzerinde klasik metin kategorizasyonu gerçeklemenizdir. Haber sitelerinden elde edilen haberleri ilgili kategorilere atayan bir sistem tasarlamanız beklenmektedir.
 10. C# Telefon Rehberi ve Gelişmiş Fihrist Progamı: Kişi bilgileri, iletişim adresleri ve tüm detaylarını kayıt edebilen, kayıt edilen tüm verileri toplu veya tek tek Yazdırma işlemi yapabilen bunun dışında dilenilen kişinin Vcard (QRCode) kodunu oluştururak akıllı telefona kişileri QRCODE ile bilgileri eksiksiz aktarabilen bir sistem.
 11. Hasta İzleme ve evde Bakım Tıp sistemi:
 12. Ders İçerik Yerleştirme Sistemi: Bir öğrenci otomasyon altyapısı, yeni tekniklerin bu konuya uyarlanması
 13. Sınav Programı Hazırlama Sistemi: Bu sistemle bir bölümde belli bir akademik yarıyılın ders ve sınav programları, verilen kıstas ve kısıtlamalara göre otomatik olarak yapılabilir, dersle ilgisi olanlara (hoca, dersi alan öğrenciler) kişiye özel programlar gönderilebilir, geri bildirimler alınabilir.
 14. Öğrenci Dene Sınavı Takip ve Analiz Sistemi: Her öğrencinin Denemeler bazlı kıyasının gerçekleştirilmesi (1. Denemede şu ders şu başarı, şu denemede bu kadar artış sağladı vb. kıyaslamalar)
 15. Proje Takip Sistemi: Öğrenci projelerinin takip edilmesi ve kontrol, analizi.
 16. Danışman-Öğrenci Randevu Alma ve Öğrenci Takip Sistemi: Bir danışman bu sistemle danışmanı olduğu öğrencilerini takip edebilir, öğrenciler de danışmanlarından randevu alabilir, isteklerini iletebilirler.
 17. Staj ve Kariyer Takip Sistemi: Bu sistemle bir öğrencinin ilgili mevzuata göre yapacağı staj[lar] baştan sona takip edilebilmektedir. Öğrenci staj defterini sistem üzerinden girebilmesi ve çıktı alması, yanında staj yapılan mühendisin yorum ve kanaatleri gibi öğeler takip edilebilmektedir.
 18. Web Tabanlı, Akıllı Döküman Yönetim Sistemi: Bu proje ile bir kurumda yapılan ve kağıt üzerinde olan yazışmalar elektronik olarak yapılabilecek takip edilebilecektir. Bu projenin piyasada ticari versiyonları vardır. Ancak proje ticari özelliklerin dışında biraz daha akademik hale getirilebilir. İlgilenen öğrencilere daha ayrıntılı bilgi verebilirim.
 19. Sanal Sınıf Sistemi: Ders verenlerin kaynaklarını paylaştığı, derslerine ilişki video ve diğer kaynakları düzenlediği, öğrencilerle interaktif olarak iletişime geçtiği bir sistem.
 20. Akıllı Kişisel Bilgi Yöneticisi: Kişinin ajanda, takvim, adres defteri, randevular, özel notlar, e-posta, rss izleyici gibi tüm bilgilerinin bir arada tutan, gerektiğinde uyarıcılar oluşturan ve standart biçimlerde girdi alabilen ve çıktı verebilen özel amaçlı bir program.
 21. Lokasyon Bazlı Sosyal Ağ: Öğretmenlerle Öğrencileri Bir Araya Getiren Yakın Çevre sosyal ağ uygulaması.
 22. Dershane Etüt Programı: Dershanedeki etütlerin toplanıp düzenlendiği program.
 23. Akıllı Faaliyet Sistemi: Gerçekleştirilecek yazılım ile kullanıcı aktivitelerinin yer aldığı ve android ile entegre bir kişisel faaliyet takip programı.

Öğrenciler bunların dışındaki önerilerini Arş. Gör. Zafer GÜLER’e bildirmeleri gerekmektedir. İşe yarar, kullanılabilir bir proje olması temel hedef olmalıdır.