İçeriğe geç

Bilgisayar Bilimlerine Giriş 2019-2020 GÜZ

Bilgisayar Bilimlerine Giriş dersi ile alakalı paylaşımlar bu kısımdan yapılacaktır. Bu kısımda hem derste anlatılan konulara dair dökümanlar hem de ödevler paylaşılacaktır. Bu sebeple bu sayfanın ciddiyetle takip edilmesi yararınıza olacaktır. Bilgisayar Bilimlerine Giriş dersi 3-0 lık bir ders olduğu için laboratuvarı olmadığından verilecek ek ödevler dersin pratik gereksinimleri açısından oldukça önemlidir.

1. Hafta Oryantasyon Sunumu:

2. Hafta Dökümanı:

Odev1:

Odev.zip dosyası indirilip içerisindeki word dosyalarındaki açıklama ve yönergelere göre istenenleri ayrı ayrı oluşturup kaydediniz. Dönem sonunda teslim edeceğiniz belgeler arasına kaydediniz.

3. Hafta Dökümanı:

Ödevler: Aşağıdaki kavramları detayları ile açıklayınız?
Yazılım, Yazılımda hata, Yazılımda hatanın yayılım özelliği, yazılımda kalite, yazılımları hangi şekilde kategorize edersiniz?, Agile yazılım, Legacy yazılım, MIS, ERP, CRM, SRS, SAD, 12207.

ERP sistemlere örnekler vererek açıklayınız?
CRM yazılımlarına örnekler vererek açıklayınız?
Yazılım yaşam döngüsü nedir? Hangi aşamalardan oluşur?

Yazılım yaşam döngüsünün henüz bilinmediğini varsayın, yazılım geliştirme faaliyetlerini çeşitli fazlara bölmeniz gerekseydi siz nasıl bir yol izlerdiniz? Bir yazılımı üretirken olması gereken aşamaları siz nasıl belirlerdiniz?

Geçmişte meydana gelen kritik yazılım hataları ve bunların sebep olduğu durumları araştırarak kısaca raporlayınız.

Yazılım kalite kriterlerini raporlayınız.

4. Hafta Dökümanı:

Ödevler:

 • Kombinasyonel lojik devre ve Ardışıl lojik devre nedir? Araştırıp örnekleri ile raporlayınız.
 • Gerçek hayattan çeşitli mantık devreleri örneklerini araştırınız. Araştırmalarınıza göre ilgili mantık devrelerinin nasıl tasarlandıklarını ve hangi tür mantık devresi olduğunu raporlayınız.
 • 3 girişli ve kapısı ile 3 girişli veya kapısı nasıl çalışır? Doğruluk tablolarını vererek açıklayınız.
 • Aşağıdaki ifadeleri sadeleştiriniz?
  • AB+ABC’+ABC
  • XYZ+XY’Z’+XYZ’+XY’Z+X’Y’Z’
  • A’B’C’+A’B’C+AB’C
 • Mantık devreleri için yardımcı yazılım kaynaklarını araştırarak raporlayınız. Örnek bir yazılım kurulumu yapınız (Örn. Multisim.)
 • Kurulumdan sonra kendi belirlediğiniz bir problemi aşama aşama nasıl çözüp simüle ettiğinizi raporlayınız.

5. Hafta Dökümanı:

Ödevler: Algoritmalar kaç farklı şekilde ifade edilebilir açıklayınız. UML, Sysml kavramlarını açıklayınız. Örnek bir sıralı algoritma verip açıklayınız. Örnek bir seçimli algoritma verip açıklayınız. Örnek bir döngüsel algoritma verip açıklayınız.

6. Hafta Dökümanı:

Ödevler: Program, programlama dili, programlama ortamı, fonksiyonel programlama, yapısal programlama, nesne tabanlı programlama kavramlarını detayları ile açıklayınız. Yapısal programlama ile nesne tabanlı programlama arasındaki farkları izah ediniz. Nesne tabanlı programlama paradigmasının sağladığı yararlar nelerdir? Programlama ortamları neler sağlar izah ediniz? Java için en az 3 programlama ortamını kurulumları ve kullanımlarını da içerecek şekilde dökümante ediniz. Kurduğunuz programlama ortamlarında en azından 1 program  (3 farklı IDE’de aynı programı yazabilirsiniz) yazarak çalıştırınız, ekran görüntüsü alarak raporlayınız.

Alt program nedir örnek vererek açıklayınız.

Kontrol ifadelerinin ve döngü ifadelerinin söz dizim diyagramlarını çizerek veriniz.

Java İle ilgili Kitap Önerisi:

http://www.papatya.gen.tr/java_ve_java_teknolojileri.htm

http://www.papatya.gen.tr/iste_java_programlama_dili.htm

Bilgisayar Bilimlerine Giriş Dersi Kitap Önerisi:

http://www.papatya.gen.tr/bilgisayar_Muhendisligine_Giris.htm

(Almak isteyen arkadaşlarımız her sınıfta liste yapıp bilgi verirlerse toplu alımlarda yayınevinden indirimli fiyat talep edebiliriz)

7. Hafta Dökümanı: 

7. Hafta Yardımcı Geniş Kaynak:

Ödevler:

İlk işletim sistemi çalışmalarını araştırarak işletim sistemlerinin tarihçesi ve çıkış amacı hakkında bilgi veriniz? İşletim sistemlerinin görevleri nelerdir?

Server tipi bir işletim sisteminde ne tür farklılıklar bulunur açıklayınız.

Windows ailesinden bir işletim sistemi kurulumu yapınız. Kurulum aşamalarını detayları ile açıklayınız. Kurulum sonrasındaki utilities çalışmalarında kurduğunuz yazılımları ve konfigürasyona dair yapılanları açıklamaları ile veriniz.

Linux ailesinden bir işletim sistemi kurulumu yapınız. Kurulum aşamalarını detayları ile açıklayınız. Kurulum sonrasındaki utilities çalışmalarında kurduğunuz yazılımları ve konfigürasyona dair yapılanları açıklamaları ile veriniz.

8. Hafta Sorular:

8. Hafta Yardımcı Kaynak:

9. Hafta Sayı Sistemleri Yardımcı Kaynak:

Sayı Sistemleri Geniş yardımcı kaynak

Araştırma ve Sunum Konuları sizlerden gelen dökümanlar incelenerek belirlenmiştir. Lütfen aşağıdaki konuyu okuyunuz.

Bilgisayar Bilimlerine Giriş Dersi Araştırma Konuları

 • Özellikle bölüm müfredatımızda bulunmayan linux ve android eğitimlerini alarak bu alanlarda da kendinizi geliştirmenizi öneririm.

http://muhammetbaykara.com/2019/12/05/linux-android-ve-web-egitimi/

10. HAFTA

VERİTABANI YÖNETİM SİSTEMLERİ

ORYANTASYON

11. HAFTA YARDIMCI DÖKÜMAN

BİLGİSAYAR AĞLARI