İçeriğe geç

Yazılım Mühendisliği

yazilim-muhendis-mTeknoloji mühendisliği Türkiye’de teknoloji fakültelerinin kurulmasıyla ortaya çıkan ve daha çok endüstriye yönelik uygulama becerisi yüksek mühendisler yetiştirmeyi amaçlayan bir disiplindir. Yazılım mühendisliği ise teknoloji mühendisliğinin bir alt disiplinidir. Yazılım son yıllarda teknolojik gelişmelerle birlikte hemen hemen her alanda karşımıza çıkmaktadır. Bu çalışmada, öncelikle yazılım mühendisliği kavramı açıklanmış daha sonra neden gerekli olduğu, Türkiye’deki genel bakış açısı ve yazılım mühendisliğinin gelecekteki durumu açıklanmıştır. Ayrıca Türkiye’deki yazılım sektörünün büyüklüğü ve gelişimi de verilmiştir.

Yazılım Mühendisliği Eğitimi

Farklı disiplinlerden bir grup bilim insanı 1968 yılında Almanya’da düzenledikleri ünlü NATO konferansında “Yazılım Mühendisliği” terimini ortaya atmışlar ve bunun çözülmesi gereken bir problem olduğunu ileri sürmüşlerdir. Böylece bu yeni terimin bilgisayar bilimlerinin bir alt disiplini olup olmadığı tartışılmaya başlamıştır. O günlerden beri devam eden tartışmaların doğruluğu, teknolojinin gelişmesi ile birlikte yazılım sektöründe görülen ilerlemelerle de onaylanmaktadır. Buna rağmen, yazılım mühendisliği hala kendisini betimlemeye ve diğer mühendislik disiplinleri arasında bir yer bulmaya çalışmaktadır.

Yazılım Mühendisliği Temel İlkeleri

Yazılımın günümüzde hızla artan önemi, tüm dünyada yazılım mühendisliği disiplinindeki çalışmaların yoğunlaşmasına neden olmuştur. Son yıllarda, IEEE ve ACM gibi uluslararası mesleki kuruluşlar tarafından yazılım mühendisliği çekirdek bilgisinin tanımlanması ve bu bilgilerle uyumlu yazılım mühendisliği eğitim programlarının geliştirilmesine yönelik çalışmalar yapılmaktadır. Bu bağlamda, diğer mühendislik dallarında olduğu gibi yazılım mühendisliği için de ayrı eğitim programlarının oluşturulması gündeme gelmiştir. Yazılım mühendisliği disiplinin olgunlaşma sürecinde yazılım mühendisliği eğitimi özel bir önem kazanmıştır. Bu bildiride, yazılım mühendisliği eğitiminin kapsamı ve özellikleri incelenmiştir. Bildiriye aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

YAZILIM MÜHENDİSLİĞİ EĞİTİMİ

Tarih:Genel

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

+ 52 = 53