İçeriğe geç

Bilgi Sistemleri ve Güvenliği Proje Seçimleri Hakkında

Arkadaşlar merhaba,

Proje belirleme aşamasında canlı derslerde ve öncesindeki hazırladığım videolarda da önerdiğim proje başlıklarından bazılarını yazmıştım. Gelen mailler malesef içler acısı bir içeriğe sahip. Bu konuda bazı hususları belirtmek istiyorum.

1- Sadece başlığı söyleyip ben bunu seçtim şeklinde bir yaklaşım yanlıştır. Bunu defaaten söyledim. Örnek: “projemi antivirüs olarak belirledim” gibi önerilerin hiçbiri kabul edilmemiştir ve edilmeyecektir.

2- Konsept olarak belirttiğim projeler dışında bu ve benzeri anahtar kelimeler ile araştırma yapıp güncel bir proje belirleyen malesef ve malesef ki olmamıştır.

3- Sağlam araştırma yapan arkadaşlarımızın sayısı çok az. Bunları da zaten herkesin maillerine dönüş yaparak bildiriyorum.

4- Hala gruplar halinde proje istekleri gelmektedir. Buna izin verilmeyecektir.

5- Şöyle bir kaba algoritmik yaklaşım iyi olabilir

 • 1- Konsept olarak verilen başlıkları veya genel olarak bilgi güvenliği projeleri ve konularını              detaylıca araştır.
  2- Belirlediğin alanda mevcut sistemleri detaylıca incele.
  3- Mevcut sistemlerin hala geliştirilmeye açık noktalarını tespit etmeye çalış.
  4- ieee ve science direct gibi akademik arama motorlarında konularını arayıp taramaya çalış. Benzer işlemi git vb. platformlarda da yap. Örnek, çekirdek kod, sözde kod veya diyagramlar bulmaya çalış. Bunları incele. Forumlara vb. bak. İlgili alandaki trendi tespit et.
  5- Bulduğun yapıları yeni bir alana uygulayabilir misin? Bulduğun yapıları bazı diğer başka yapılar ile birleştirip genişletebilir veya bunları bilgi güvenliği anlamında SIEM mantığında birleştirebilir misin? Bulduğun yapıları performans, doğruluk, hız bakımından iyileştirebilir misin? Bulduğun yapılara yeni sağlam eklentiler geliştirebilir misin? Bulduğun yapıların, eğer bu yapılar kapalı kod (kurulum dosyası, .exe ) ise sen benzerini yazabilir misin ?
  6- 5. maddedeki herhangi bir soruya cevabın evet ise bana ilgili soruya cevap noktanı ve konu konseptini bildirebilirsin.

 

 

 

 

Tarih:Genel

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

85 + = 93