İçeriğe geç

Gereksinim Analizi 1. Hafta

Merhaba arkadaşlar,

Gereksinim analizi dersimizin ilk haftasında kısa bir sunum ile ders tanıtımı yapılmıştır. Derste kullanılan sunum aşağıda paylaşılmıştır. Özetle ilk hafta;

1- Yazılım mühendisliğinin temelleri dersindeki bilgi ve deneyimlerin önemi ve o derste anlatılanların bu ders için tamamen ve aynen geçerli olacağı vurgulanmıştı.

2- Ders kapsamında mutlaka ilerideki meslek hayatınızda çalışabileceğiniz büyük ölçekte bir yazılım projesinin ekiplerimiz tarafından analizlerinin yapılması gerektiği vurgulanmıştı.

3- Projelerin ders kapsamında değerlendirmelerinde Agile metodolojinin kullanılması gerektiği vurgulanmıştı. Dolayısı ile agile/çevik yazılım yönetiminin tüm detayları ile biliniyor olması gerekmektedir. Bu hususta da zaten ayrıca döküman ve videolar paylaşılacaktır.

4- Benzer mantıkla yazılım yaşam döngüsüne dair olası kritik değerlendirme sorularına cevap verilebilecek şekilde tüm life cylcle fazlarına hakim olmanız beklenmektedir.

5- Yazılımı oluşturan unsurlardan biri olan belge unsurunun farklı türlerinin neler olduğunun bilinmesi gerekmektedir.

6-İşlevsel ve işlevsel olmayan tüm gereksinimlerin farklı proje türlerinde ortaya konulabilmesi veya bir gereksinim dökümanı görüldüğünde buradaki isterlerin özelliklerinin neler olduğunun yorumlanabilmesi gerekmektedir.

ÖNERİLEN BAZI KONSEPT BAŞLIKLAR ŞÖYLEDİR. Buradaki konseptlerde ve özellikle mobil+web uygulamaları olacak şekildeki proje önerilerimizi laboratuvarda kesinleştirmemiz gerekir.

1-ERP (Kurumsal Kaynak Planlama)
2-CRM (Müşteri İlişkileri Yönetimi&Esnek Talep Yönetimi)
3-OBS (Öğrenci Bilgi Sistemi & Eğitim Kurumu Bilgi Sistemi)
4-IoT (Akıllı Şehir & Giyilebilir Teknolojiler)/Gömülü Sistemler
5-SIEM (Security Information Event Management)/UTM
6-Mobil Uygulamalar (Getir & Yemek Sepeti & Beyaz Masa)
7-Bulut Bilişim (IaaS, PaaS, SaaS), Büyük Veri,
8-EBYS / EDYS (Elektronik Belge Yönetim Sistemi)
9-E Ticaret / Finans
10-Sosyal Medya
11- E devlet?

1. HAFTA SUNUM

Tarih:Genel

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

− 1 = 1