İçeriğe geç

Mikroişlemciler ve Programlama Dersi İçin Öneriler

YMT216 Mikroişlemciler ve Programlama dersi proje önerileri bu kısımdan duyurulacaktır. Bu başlık sürekli olarak güncelleneceği için sıklıkla takip edilmesinde fayda vardır.

Gömülü sistemler, geniş kullanıma sahip ve birçok donanım ve yazılım projesini barındırabilen yapılardır. Bu sebeple proje seçiminde dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır.

1- Projeler, tanıtımları güzel ve daha kapsamlı ifadelerle yapılabilecek şekilde seçilmelidir. Örneğin step motor kontrolü içeren bir proje;  Gömülü sistemler ile step motor kontrolü şeklinde tanıtılabilir. Ancak aynı türden bir içeriğe sahip proje mesela; Otomatik kedi besleyici bir sistem olarak da pekala sunulabilir. Aşağıdaki linklerde çeşitli videolarda gerek arduino gerekse atmega gibi sistemlerle geliştirilen böyle birkaç sistem bulunmaktadır.

2- Proje kişi sayısı, kapsamına göre uyumlu olmalıdır. Çok büyük bir projeyi tek kişi seçmeyeceğine göre 🙂  çok küçük bir projeyi de çok fazla kişi seçmemelidir. Kapsam ve boyuta göre kişi sayısına dikkat edilmelidir.

3-Projelerin daha sonra geliştirilebilecek kapsam ve boyutta olması öğrencinin avantajınadır.

4- Projelerin Tubitak vb. kurumların yarışmalarına başvurulacak düzeyde olabilmesi büyük bir avantaj sağlayacaktır.

Bu anlamda ; Aşağıdaki iki yazının da okunmasını ve buradaki güncel konuların değerlendirilmesini önermekteyim.

Bitirme Projeleri Hakkında

Yazılım Mühendisliğinin Temelleri Dersi İçin Öneriler

 

BAZI ÖRNEK PROJELER:

1-Hava basıncını, sıcaklığı, havadaki gaz oranlarını  ve rüzgar durumunu gösteren bir proje “hava durumu istasyonu” veya “hava kalitesi ölçer” şeklinde bir isimlendirme ile internette de benzerlerine rastlanılabilecek bir proje olup fizibilitesi yapılıp seçilebilir.

2-Arduino ile bahçe otomasyonu vb isimlerle internette de benzerleri bulunabilecek bir proje toprağın nem oranı ölçülüp belirlenen seviyenin altına düşerse otomatik sulama yapabilecek bir sistem fizibilitesi yapılıp seçilebilir.

3- Aşağıdaki linkte detayları ve güncellemelerinin duyurulduğu bir WiFi üzerinden ısı ve nem değerlerinin kaydedildiği bir proje seçilebilir. İnternette kısa açıklaması: IOT (Nesnelerin İnterneti) projelerine giriş yapmak isteyenler için başlangıç projesi olan bu sıcaklık ve nem kayıt istasyonu. Sizi sürekli ölçüm yapmak zorunda bırakmadan kendisi kayıt yapan bir sistem oluşturmaktadır. Projede ısı ve nem değerlerini ölçmek için DHT-22 kullanılmış bu verileri wifi üzerinden yayınlayabilmek için ESP8266 modulü kullanılmıştır. Projenin güzel tarafı ise bu veriler bir server kayda kayıt sistemi kurmadan bulut bir sunucuda ücretsiz olarak api üzerinden kayıt altında tutabilmektesiniz.

http://www.ardumotive.com/iot-wifi-temp-and-humidity.html

 

 

 

 

Tarih:Genel

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

77 − 74 =